گزیده اخبار - 90/5/29

حمله دفتر نتانیاهو به شیمون پرز برسر ایران

رسانه های اسرائیل جمعه خبر دادند شامگاه پنجشنبه زمانی که مصاحبه های پشت سرهم شیمون پرز، رییس جمهوری اسرائیل در مخالفت علنی و قاطع تر از گذشته با حمله یکجانبه اسرائیل به ایران از رسانه های اسرائیلی پخش می شده است، بنیامین نتانیاهو در دفتر کار خود شدیداً خشمگین شده است و گفته است که آقای پرز پای خود را از جایگاهش فراتر نهاده است.

رسانه های اسرائیل جمعه به تفصیل به این درگیری میان دفتر نخست وزیری با شیمون پرز پرداخته و تأکید کردند که نتانیاهو بویژه از این امر خشمگین است که آقای پرز گفته است که او (نه به نتانیاهو و اهود باراک) بلکه به باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا اعتماد کامل دارد که مانع از هسته ای شدن ایران خواهد شد.

حملات شدید به آقای پرز که روز جمعه در قالب بیانیه هایی با استناد به «منابع نزدیک به نخست وزیر» از رسانه های اسرائیل پخش می شد، واکنش برخی از سیاستمداران را در پی آورد که آنها نیز به حمایت از آقای پرز اقدام کردند و نتانیاهو را «بی مسئولیت» نامیدند؛ خانم شلی یخیموویچ رهبر حزب اوپوزیسیون کارگر تندترین حملات را متوجه نتانیاهو در این زمینه کرد.

همزمان شائول موفاز ،رهبر حزب اوپوزیسیون کادیما پنجشنبه در کنست به هنگام بحث در مورد حمله احتمالی به ایران گفت که «یک پیانیست تخیل گرا از طبقه ۳۵ ساختمان برج عاج خود می خواهد کشور اسرائیل را به آتش بکشد».

اشاره آقای موفاز به ژنرال اهود باراک بود که یک پیانیست چیره دست نیز هست و در آپارتمانی در ساختمانی رفیع از برجهای ثروتمندان تل آویو، که متعلق به ثروت همسر دومش است، زندگی می کند.

این ها در حالی است که روزنامه اسرائیلی جروزالم پست جمعه نوشته بود در حالی که وزیر دفاع و رییس نیروهای مسلح آمریکا سه شنبه شب در واشینگتن گفتند که حمله به ایران تنها موجب وقفه در پیشرفت های هسته ای ایران خواهد شد، اما باز نتانیاهو قصد جدی حمله به ایران را دارد – حتی اگر تنها برای زمانی کوتاه برنامه اتمی ایران را به تعویق بیندازد.

روزنامه اسرائیلی هاآرتص نیز آدینه در مقاله خود نوشته بود که در این بحران جدید بوجود آمده که موجب بی سابقه از بحث بر سر حمله به ایران رسانه ها و محافل سیاسی و نظامیان اسرائیلی را در برگرفته و بازتاب آن در سراسر جهان با واکنش روبرو می شود، این تنها و تنها باراک اوباما است که می تواند نتانیاهو را از درخت بلندی که بالای آن پریده است، پایین بیآورد.

هاآرتص از پرزیدنت اوباما خواسته است که سکوت سنگین خود را بشکند و صریحاً در رسانه های آمریکا بگوید که در زمان کنونی نباید حمله به ایران عملی شود؛ تا بنوشته هاآرتص، «نتانیاهو درک کند که در صورت رفتن به سوی حمله احتمالی، ممکن است ارتش اسرائیل با روی سردی از سوی آمریکا روبرو شود».

 

هشدار شدید حزب الله لبنان به اسرائیل درباره حمله به ایران

حسن نصرالله در سخنرانی به مناسبت «روز قدس»، که تظاهرات حکومت ایران و همپیمانان آن علیه اسرائیل است، گفت که از ۳۲ سال پیش دست حاکمیت ایران بی صبرانه برای زدن ضرب شست به اسرائیل می خاریده است و اگر اسرائیل حماقت کرده و بهانه لازم را بدهد، «پاسخ رعدآسای ایران قوی و شجاع» را خواهد گرفت.

حسن نصرالله همچنین با اشاره به عمیق تر شدن بحث و جدل آشکار میان سران اسرائیل بر سر عواقب حمله به تأسیسات هسته ای ایران گفت این پریدن های سران «رژیم صهیونیستی» به یکدیگر، از عمق هراس آنان از قدرت ایران و واقف بودنشان به پاسخ جانانه ای که خواهند گرفت، نشان دارد.

حسن نصرالله که سازمان وی این هفته ششمین سالروز نبرد موسوم به ۳۳ روزه با اسرائیل را نیز یادآوری می کند، اسرائیل را مورد استهزای شدید قرار داد و گفت اگر نبردی رخ دهد، تلفات طرف اسرائیلی دهها برابر آن «پانصد تلفاتی» است که اهود باراک، وزیر دفاع اسرائیل از آن سخن رانده است.

دبیرکل حزب الله لبنان سوگند خورد که گروه وی به تنهایی با شلیک راکت و موشک به سراسر اسرائیل دستکم دهها هزار اسرائیلی را «هلاک» کند؛ و به گفته وی، «زندگی میلیونها نفر در رژیم صهیونیستی به جهنم واقعی مبدل خواهد شد؛ چیزی که می تواند چهره اسرائیل را زیر و زبر کند».

حسن نصرالله که بخش بزرگی از مردم اسرائیل هشدارهای او را جدی تر از اظهارات برخی از سران اسرائیل تلقی می کنند، افزود که «من به اسرائیلی ها می گویم...تنها کافی است که چند هدف مهم را که معدود هستند و نه بی نهایت، با موشک هایمان بزنیم. همین چند هدف کفایت می کند که زندگی تان یک برزخ غیر قابل تصور شود و نه پانصد کشته، که دهها هزار نفر از شما تلف شود».

آقای نصرالله به هدف های خاص و محدود مورد نظرش اشاره ای نکرد اما بنظر می رسد که او از چند نقطه حیاتی مانند کوره اتمی دیمونا، مراکز و انبارهای شیمیایی و انبار مهم سوخت در بندرحیفا در فاصله ای بسیار نزدیک از مرز شمال اسرائیل با جنوب لبنان سخن می گوید.

دبیر کل حزب الله لبنان در حالی که بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل و اهود باراک وزیر دفاع این کشور را «ابلهانی مانند اهود اولمرت و عامیر پرتز» (نخست وزیر و وزیر دفاع وقت در زمان شروع نبرد ۳۳ روزه) می نامید، گفت «ای مردم اسرائیل بدانید و آگاه باشید که این زوج احمق ها کیان و موجودیت غاصب صهیونیستی را به باد خواهند داد و ما هم شجاعت و هم توانایی دفاع از خود را داریم و اگر به ما متعرض شوید، ما منتظر گرفتن اجازه از کسی نخواهیم شد».

به گفته ناظران، اشاره آقای نصرالله می تواند به دولت و ارتش لبنان باشد که حزب الله در صورت تصمیم به رفتن به جنگ با اسرائیل، ممکن است که همانند نبرد شش سال پیش تصمیم خود را با وجود مخالفت دولت و ارتش لبنان عملی کرده و وارد کارزار نظامی دیگری با اسرائیل شود.

/ 0 نظر / 10 بازدید